Do kiedy należy wystawić fakturę czyli krótko o terminach

15 grudzień 2016

Faktura stanowi dokument, który potwierdza dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem VAT. Posiadanie takiej faktury co do zasady warunkuje odliczenie podatku naliczonego, który musi być wyodrębniony na dokumencie.

Zgodnie z art. 106b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę, która dokumentuje:

1)      sprzedaż, dostawę towaru oraz świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem,
2)      sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju lub na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt. powyżej,
3)      wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany pkt. Powyżej,
4)      otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt. 1 i 2, z wyjątkiem sytuacji, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje według odrębnych przepisów ustawy (dotyczy to m.in. dostaw energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu i usług o zbliżonym charakterze, stałej obsługi prawnej, usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia).
 

Fakturę należy wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została dokonana dostawa towarów lub wykonano usługę. Wyjątek stanowi przypadek, kiedy przed dokonaniem dostawy towarów lub świadczeniem usług otrzymano całość lub część zapłaty o której mowa powyżej (art. 106b pkt. 4). Jednakże w poniższych przypadkach ustawodawca narzuca terminy wystawiania faktur – zgodnie z art. 106i pkt. 3 fakturę należy wystawić nie później niż:

1)      30. dnia od dnia wykonania usługi – dotyczy usług budowalnych oraz budowlano-montażowych,
2)      60. dnia od dnia wydania towarów – dotyczy dostawy m.in. książek budowlanych,
3)      90. dnia od dnia wykonania czynności – dotyczy czynności, które polegają na drukowaniu m.in. książek
4)      z upływem terminu płatności – dotyczy m.in. dostawy energii elektrycznej, energii cieplnej, świadczenia usług telekomunikacyjnych, najmu, stałej obsługi prawnej wskazanych w art. 19a ust. 5 pkt.4

 

Fakturę należy wystawić w co najmniej dwóch egzemplarzach – jeden pozostaje w księgach wystawcy jako dokument sprzedaży, natomiast drugi należy przekazać nabywcy celem odliczenia podatku naliczonego.  Wyjątek stanowią organy egzekucyjne, których obowiązkiem jest wystawianie faktur w trzech egzemplarzach, z których jeden zachowuje nabywca, drugi podmiot który wystawił fakturę, a trzeci przekazywany jest dłużnikowi. 

 

Autor:JPietrzak

Back to top