PORADNIK KADROWO - PŁACOWY 8/2016 (Urlop ojcowski)

26 lipiec 2016

Zdecydowałeś się skorzystać z urlopu ojcowskiego, albo rozważacie, które z małżonków powinno zająć się nowo narodzonym dzieckiem. W poniższym artykule napisaliśmy kilka słów na temat urlopu ojcowskiego - być może pomogą Ci one podjąć decyzję.

 

Instytucja urlopu ojcowskiego pojawiła się w Kodeksie Pracy w styczniu  2009 r. Prawo do urlopu ojcowskiego posiada mężczyzna, któremu urodziło się dziecko. Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie pracownikom-mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Urlop ojcowski jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownika, dlatego można, ale nie trzeba z niego skorzystać. Nie można natomiast się go zrzec w całości ani w części, a niewykorzystany urlop przepada. Za niewykorzystany urlop nie przysługuje ekwiwalent pieniężny. Tego rodzaju świadczenie przysługuje mężczyźnie niezależnie od świadczeń, do których prawo ma kobieta. Tata dziecka może z niego skorzystać nawet, gdy mama przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.

Urlop ojcowski nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego. Jest to urlop płatny. Za jego okres przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia.

Pracownikowi wychowującemu dziecko przysługuje urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni (niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie), z którego może skorzystać do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Urlop można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch tygodniowych częściach.

Aby otrzymać urlop ojcowski należy złożyć wniosek nie później niż na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Wtedy pracodawca jest obowiązany go uwzględnić. 

Obecnie urlop ojcowski można przerwać na czas pobytu dziecka w szpitalu i kontynuować go po opuszczeniu placówki. To uprawnienie jest niezależne od prawa do wykorzystania urlopu w częściach.

Pracownik-ojciec dziecka przebywający na urlopie ojcowskim korzysta ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Oznacza to, że w okresie korzystania z urlopu ojcowskiego pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę ani rozwiązać jej bez wypowiedzenia.

Autor: KGk

Back to top